Přejít na obsah
Domů Články Závislosti Jak se účinně léčit ze závislosti na alkoholu?

Jak se účinně léčit ze závislosti na alkoholu?

Alkoholismus je nemoc
Mgr. Pavel Vacek

Alkoholismus je nemoc, a tak se k němu také musí přistupovat. Mnoho lidí se za pití stydí a tají ho, z toho také vyplívá i skutečnost, že takový člověk odbornou pomoc dlouho nevyhledá a zbytečně sobě i druhým působí problémy. Je také možné, že má strach z toho, jak by léčba probíhala a má nedostatek informací. Jak tedy léčba alkoholismu probíhá?

Léčení alkoholismu je běh na dlouhou trať a existuje hned několik přístupů k léčbě samotné. Pokud se rozhodnete pro léčení, můžete si tedy vybrat způsob, který vám vyhovuje. Často se využívá terapie nebo poradenství v protialkoholních léčebnách, na psychiatrických klinikách a v poradnách.

Léčba může probíhat buď ambulantně, nebo stále. Protialkoholní léčba trvá zhruba 3 měsíce. Po protialkoholním léčení s hospitalizací je nutná striktní doživotní abstinence, jinak je tu vysoké riziko exacerbace (znovuvypuknutí) alkoholismu. Při léčbě se využívají různé způsoby odvedení pozornosti – pracovní terapie, arteterapie, psychoterapie a další.

Velkým problémem, především při léčbě v hospitalizačních zařízeních, je dlouhá čekací doba. V mezidobí si totiž alkoholik může své rozhodnutí nastoupit léčbu rozmyslet. Tento problém může odbourat právě ambulantní léčba závislosti na alkoholu.

Při této variantě léčby se v pravidelných intervalech dochází do ordinace psychoterapeuta, který léčbu vede.

Léčba alkoholismu v léčebně

  • Základ léčby spočívá v odebrání alkoholu a zvládnutí abstinenčního syndromu eventuelně delirií a psychóz.
  • Skupinová psychoterapie, kde se velmi komplexně a detailně ve skupině rozebírá proč začal alkoholik pít, co pil, kolik pil, jak dlouho, co mu to způsobovalo v normálním životě, komu tím ublížil, jak mu to změnilo pracovní život a podobně. Skupinová terapie pod vedením odborníka může být komunitní, partnerská nebo rodinná.
  • Dále přichází na řadu resocializace, zlepšení psychického i tělesného stavu pacienta. Za každé zlepšení stavu (abstinenci) je důležité pochválit jedince a vysvětlit mu, co abstinencí získá a co naopak při dalším pitím ztratí.
  • S léčbou alkoholismu často probíhá i podpůrná terapie. Pacient dostává podpůrné preparáty na játra (hepatoprotktiva), nervy (vitaminy skupiny B, …).
  • Antabus je velmi známý lék, který se používá jako pomůcka při odvykání (disulfiram nebo akamprosát). Funguje na principu blokády enzymů (např. acetaldehyddehydrogenázy), které likvidují metabolity při degradaci alkoholu v těle. Což vede k tomu, že po požití alkoholu dojde ke zvracení, zrychlení tepu, poklesu tlaku krve (a to již při 10–20 g alkoholu). Vyšší dávky alkoholu dokonce mohou poškodit cirkulaci krve a v závažných případech navodit i smrt. Měl by se tak vytvořit podmíněný reflex alkohol = nevolnost. Pacient by pak z tohoto principu měl alkohol sám odmítnout. Antabus se bere i po ukončení hospitalizace.

Ke snížení bažení po alkoholu (cravingu) se využívají preparáty, jako je ReVia (naltrexon) nebo Campral (acamprosatum). U těch musíte počítat i s poměrně vysokými doplatky.

Extrémně důležitý je stálý kontakt s terapeutem. Ten vám mohou během ambulantní léčby poskytnout ve vlastní ordinaci. Kromě toho má ambulantní péče tu výhodu, že pacient ve svém známém prostředí, jste doma s rodinou. Chodíte do práce a stýkáte se se svým okolím. Pokud nebudete chtít, nikdo, dokonce ani terapeut, nebude znát vaši pravou totožnost. Okolí se tak vůbec nemusí dozvědět, že se léčí.

Potřebujete pomoct?

Objednejte se k jednomu z našich terapeutů.