Jak omezit pití alkoholu a začít pít kontrolovaně?
O kontrolovaném pití se poměrně často mluví, ale ne všichni si ho představují správně. Mnoho lidí, kteří se pouští do boje se závislostí na alkoholu, se k němu upíná. Ne všichni, však vědí, co přesně kontrolované pití obnáší.
Mnoho zájemců o ambulantní léčbu závislosti na alkoholu přichází s tendencí své pití pouze omezit. Klienti se často odvolávají na kontrolované pití, které spočívá v tom, že nedodržují úplnou abstinenci, ale naopak přijímají malé dávky alkoholu s pocitem, že „jej mají pod kontrolou“. Kontrolované pití je vlastně alternativou ke klasické abstinenčně orientované léčbě. A jako takové může být pro některé pacienty funkční, nicméně je potřeba si uvědomit, že není vhodné pro každého.
O tom, zda je pro vás tento způsob užívání alkoholu vhodný či nikoliv, byste se měli nejdříve poradit se svým lékařem. Existují totiž zdravotní omezení, která tento způsob léčby vylučují. O případném postupu a tom, jestli se pro vás kontrolované pití skutečně hodí, se můžeme pobavit na úvodní terapii na zkoušku. Když zjistíme, že je to pro vás vhodná cesta, pustíme se do práce. Pokud tomu tak nebude, můžeme se domluvit na klasické ambulantní protialkoholní léčbě.
Jak probíhá terapie kontrolovaného pití?
Na začátku vás čeká 30denní test abstinence, který se doporučuje podstoupit před začátkem kontrolovaného pití. Po jeho zvládnutí můžete uvažovat, zda je pro vás tento způsob abstinence vhodný. Pokud se však průběhu testu objeví projevy abstinenčního syndromu, je potřeba co nejdříve přehodnotit plán léčby a vyhledat lékařskou pomoc. V případě, že se vám daří dodržovat individuálně stanovené zásady konzumace alkoholu, lze uvažovat o postupném snižování dávek.
Klíčovými prvky strategie kontrolovaného pití je snížení či omezení celkové konzumace alkoholu a rizikového způsobu pití včetně redukce těžkých pijáckých dní.
Jak omezit pití alkoholu?
Jako první doporučení můžeme uvést potřebu nahrazení alkoholu ve vašem životě – a to na úrovni:
chutě – řada lidí pije mimo jiné proto, že jim alkohol prostě chutná. Pokud patříte mezi ně, je důležité myslet na dostatečný příjem tekutin a zohlednit své chutě. Preferujete hořkou chuť – volte hořké pití, například tonik. Patříte k příznivcům sladké chutě – volte ovocné šťávy a čerstvé džusy, ovocné a bylinkové čaje, či minerální vody.
aktivity – pití alkoholu má v našem životě i symbolický význam, který hraje roli v rámci celkového životního stylu. Je velmi těžké z něj něco vzít a něčím to nenahradit. Proto je užitečné si najít jinou aktivitu, která se místo sezení s přáteli v hospodě či návštěvě nočních podniků dá provozovat. Ideálně na stejné úrovni z pohledu zachování sociálního kontaktu, ale případně s jinou skupinou lidí.
Mezi další možnosti, jak můžete omezit pití alkoholu, je tzv. evidence benefitů. Jedná se o techniku, kdy si budete zaznamenávat výhody, které vám abstinence přináší. Často to bývají jevy jako „plná peněženka“, více času na dřívější zájmy, zlepšení zdravotního stavu či fyzické kondice apod.
V neposlední řadě pomáhá i zařazení relaxace do běžného života. V dnešní době je k dispozici množství různorodých technik, jež jsou vhodné zejména u osob, které mají alkohol spojený se zátěžovými situacemi, vnímáním stresu či úzkosti. Na všech těchto technikách spolu budeme pracovat a já vám pomohu najít ideální řešení přímo pro vás.
Potřebujete pomoct?
Objednejte se k jednomu z našich terapeutů.